Chytrou investicí do zateplení ušetříte až 30 000 Kč ročně za vytápění

/autor: /

Dnes a denně se setkáváme ze všech stran s tipy, triky a radami, jak ušetřit. Nízkoenergetická a pasivní výstavba se skloňují snad ve všech pádech a celosvětové trendy stavebních materiálů se zaměřují na energeticky úsporné bydlení. Tepelné izolace hrají v celém procesu významnou roli a není žádnou novinkou, že kvalitním zateplením lze dosáhnout více než 50% úspor energií.


Na druhou stranu se v této souvislosti nabízí otázka, proč investovat do nízkoenergetické výstavby a šetřit energiemi. Energie je na první pohled neviditelná síla, která zajišťuje běh našeho každodenního života a její zásoby nejsou nevyčerpatelné. Je tedy nezbytné, aby se při výstavbě i rekonstrukci budov pomýšlelo na energetickou účinnost. Použitím izolací z kamenné vlny spojíte chytrou investici s maximálním efektem.


Výhody kamenné vlny se těší dobrému povědomí jak mezi odbornou, tak laickou veřejností. Izolace z kamenné vlny nehoří, tlumí hluk, díky své snadné recyklovatelnosti chrání životní prostředí a především šetří tolik potřebnou a již zmíněnou energii. Při nízkoenergetické a pasivní výstavbě přináší stálou kontrolu vynaložených nákladů na energie, příznivé vnitřní klima s ohledem na zdraví a produktivitu obyvatel, výrazně nižší hlučnost a především snížení energetických ztrát.


Jak tedy zateplit a minimalizovat tepelné ztráty?
Pro dosažení maximálních úspor při spotřebě tepla doporučuje společnost Rockwool, přední světový výrobce tepelných, zvukových a protipožárních izolací, zateplení především vnějších stěn, tj. fasád, a střechy.


Fasádou může unikat velké množství tepla, proto je zateplení velice důležité. Další vysoké úniky tepla pak mohou probíhat prostřednictvím nedostatečně zaizolované střechy. Důvodem pro zateplení střechy rovněž může být možnost využití podkroví k obytným účelům.


Zateplením fasády izolacemi z kamenné vlny lze dosáhnout úspor energie až 30%. Zateplení střechy se projeví úsporou ve výši až 11%. Celkově ušetříte více než 40% nákladů na vytápění. Co tato teorie znamená v praxi, demonstruje následující příklad:


Úspora nákladů na vytápění při zateplení fasády a střechy
izolací z kamenné vlny Rockwool


Způsob vytápění   Cena Kč/1 GJ*   Obytná plocha (m2)   Plocha střechy a fasády   Orient. úspora po zateplení Kč/rok
zemní plyn                    474,70             100                                   153                                             25 021
elektřina                        606,60             100                                   153                                             31 973
tepelné čerpadlo         277,00             100                                   153                                             14 600


* Ceny zdroj: ECCB 2010Jaké izolační materiály použít?
Při volbě tepelné izolace si musíte ujasnit, co od ní očekáváte. Pokud chcete ušetřit při jejím pořízení, existuje řada levných izolačních materiálů. V případě, že od ní očekáváte vysokou životnost, je vhodné volit izolaci právě z kamenné vlny. Kamenná vlna odvádí přebytečnou vlhkost a zajistí tak prodyšnost celého domu.


Pro zateplení fasády doporučuje Rockwool izolaci Frontrock MAX E. Je unikátní především svou dvouvrstvou strukturou. Její měkčí, vnitřní, strana se přikládá k zateplované fasádě a optimálně se přizpůsobí podkladu. Vnější velmi tuhá strana izolace, označená nápisem Rockwool TOP, zajistí vysokou odolnost fasády vůči mechanickému namáhání. Oproti běžným fasádním izolacím je i výrazně lehčí a velmi dobře se s ní manipuluje. Na letošním ročníku Stavebních veletrhů v Brně získala fasádní izolační deska Frontrock MAX E prestižní ocenění Výrobek roku 2009.


Pro zateplení střechy se nabízejí dvě možnosti. První je izolace střechy mezi a pod krokvemi. Rockwool doporučuje izolaci z kamenné vlny a mezi dobrou volbu patří izolační desky Airrock a Multirock. Nesají vodu, tlumí hluk, chrání konstrukci krovu před požárem, dobře drží tvar a i po letech dokonale těsní. V místech s těžkou dostupností lze použít foukanou izolaci – granulát z kamenné vlny se všemi jejími výhodami.


Pro minimalizaci tepelných ztrát se nabízí druhá varianta zateplení střechy – izolace nad krokvemi. Z hlediska úspory tepla se pak jedná o výhodnější způsob zateplování. Nadkrokevní izolační systém je navíc velice elegantní díky zachování viditelné krásy dřeva interiéru. Pro zateplení nad krokvemi Rockwool vyvinul systém TOPROCK, který spojuje všechny výhody izolací z kamenné vlny a úspor energie.


Zajímavé a praktické informace o zateplování, úsporách energií i doporučených izolačních materiálech najdete na novém Internetovém portále www.zacnetesetrit.cz, který je určen nejen zájemcům o dotace z programu Zelená úsporám.


Současné trendy izolačních materiálů kladou vysoké nároky na úspory energií, šetrnost k životnímu prostředí, využitelnost obnovitelných zdrojů, atd. Volbou kvalitní izolace z kamenné vlny ušetříte a zajistíte dlouhou životnost vašeho domu.