Rekordní veletrh Střechy Praha 2017

/autor: /
Největší přehlídka firem z oblasti staveb a renovací střech v podobě 19. ročníku veletrhu STŘECHY PRAHA je za námi. Letošní soubor veletrhů Střechy Praha, Solar Praha, Řemeslo Praha a pilotní projekt Purpo Praha 2017 navštívilo 21 348 návštěvníků! Je to dosavadní absolutní rekord v návštěvnosti. Na celkové hrubé výstavní ploše 12 600 m2 se návštěvníkům představilo přes 160 výrobců a dodavatelů střešních materiálů a oken, nosných konstrukcí, izolací, nářadí a strojů, fasádních systémů, včetně solárních systémů. Nově se prezentovaly firmy poskytující služby v oblasti údržby a čištění střech a fasád. Dalších 120 vystavovatelů představilo novinky z oblasti úsporného bydlení a světa dřevostaveb. Akce proběhly 9. – 11. 2. 2017 v PVA EXPO PRAHA Letňany. 


SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ ZA ÚČASTI MINISTRŮ A ZHODNOCENÍ ROKU ŘEMESEL 2016

Slavnostního zahájení se zúčastnili vystavovatelé, novináři a významní hosté: ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, ministr životního prostředí Richard Brabec, rektor Českého vysokého učení technického v Praze Petr Konvalinka, náměstek ministra zemědělství Zdeněk Adamec a ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman. Pozvání přijali také předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě Pavel Křeček, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR Václav Matyáš a předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (dále AMSP ČR) Karel Havlíček. Na slavnostní zahájení navázala tisková konference AMSP ČR, která vyhodnotila zatím největší projekt na podporu řemesel ROK ŘEMESEL 2016, a zároveň představila nový projekt ROK VENKOVA 2017. 
o1.jpg
Zahájení veletrhu (zdroj: autor)

PILOTNÍ PROJEKT PURPO PRAHA NEZKLAMAL 
Letos se představil zcela nový projekt PURPO PRAHA zaměřený na profesionální údržbu, čištění, renovace a ochranu střech, fasád a dalších povrchů. Návštěvníkům nabídlo své služby i bezplatné poradenské Centrum profesionální údržby povrchů. Druhý veletržní den proběhl za hojné účasti posluchačů půldenní seminář k problematice údržby a čištění střech a fasád. Sedm renomovaných přednášejících se poutavou formou včetně fotografií a názorných videoukázek věnovalo údržbě šikmých a plochých střech, údržbě fasád i bezpečnosti práce a dalším povinnostem majitelů a zhotovitelů při těchto činnostech. Expozice firem zaměřené na údržbu povrchů byly doslova obležené návštěvníky. 


BOHATÝ DOPROVODNÝ PROGRAM

Proběhla řada konferencí, odborná fóra i praktické ukázky. Konference Izolace 2017 s nosným tématem ploché střechy zaznamenala rekordní účast 192 posluchačů. Třetí ročník fóra Dřevěných konstrukcí střech byl zaměřen na požární ochranu konstrukcí střech a novou normu ČSN 73 0810, navrhování dřevostaveb na účinky požáru, havárie a poruchy dřevěných konstrukcí a navrhování spojů. Fórum bylo určeno pro projektanty i odbornou veřejnost a jeho úroveň potvrdila vysoká účast posluchačů. Velký úspěch zaznamenal půldenní seminář „Údržba a čištění střech a fasád“. Sedm renomovaných přednášejících se poutavou formou včetně fotografií a názorných videoukázek věnovalo údržbě šikmých a plochých střech, údržbě fasád i bezpečnosti práce a dalším povinnostem majitelů a zhotovitelů při těchto činnostech. Sobotní konference Fotovoltaika, akumulace a nezávislost přilákala přes 60 posluchačů, hojnou účast měly i přednášky pro širokou veřejnost zaměřené na nejčastější chyby ve střešním plášti a sanaci půdních trámů a krovů. 

MISE NĚMECKÝCH FIREM NA VELETRHU 
První veletržní den se uskutečnila česko-německá jednání s podnikateli z Drážďan a okolí a návštěvy vystavovatelů na stáncích. Hlavní partner projektu, Enterprise Europe Network (EEN) při Řemeslnické komoře v Drážďanech – HWK Dresden, zorganizoval misi německých firem na veletrh včetně profesionálního tlumočení. Němečtí podnikatelé na veletrhu hledali nové výrobce a dodavatele stavebních materiálů, dřeva apod., ale i stavební firmy, tesaře, truhláře na zajištění subdodávek pro vlastní zakázky na německém i českém trhu. Účastníci mise oceňovali zejména profesionální zaměření veletrhu, odnášeli si kontakty na přítomné vystavovatele i vzorky střešní krytiny či dřeva, a hned na místě se domlouvali o možnostech vzájemné spolupráce. 
o2.jpg
Ilustrační fotografie z veletrhu (zdroj: autor)


PORADENSKÁ CENTRA A INFORMAČNÍ MÍSTA

Návštěvníci veletrhu hojně využívali možnost konzultovat problémy spojené s výstavbou, opravami či údržbou staveb. Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků zajišťovala tradičně ve spolupráci se Stavební fakultou ČVUT v Praze Stavební poradenské centrum. Konzultanti zodpovídali dotazy z oblasti právních předpisů ve výstavbě, dotazy na provoz a udržování střech, kvalitu vnitřního prostředí (plísně, větrání, radon), materiály, technologie a provádění staveb. Návštěvníci mohli vybírat i z široké nabídky odborné stavební literatury. K dispozici byla i další poradenská a informační místa na stáncích Centra fasád, Centra pro úspory energií a alternativní zdroje energie a Centra profesionální údržby a čištění povrchů. 


VÝSLEDKY SOUTĚŽÍ

Výhercem soutěže Zlatá taška 2017 se stala společnost BRAMAC střešní systémy za soutěžní exponát CLASSIC PROTECTOR PLUS. Porota udělila také dvě čestná uznání, a to firmě ROTO střešní okna za produkt RotoQ-4 K Plus a společnosti SFS intec za zádržný systém Soter.
Cenu za nejlepší reklamní počin v soutěži Střechařský inzerát 2016 převzala firma PREFA Aluminiumprodukte. V soutěži o nejpoutavější PF 2017 zvítězila společnost i4wifi. Cenu za nejpoutavější expozici za rok 2016 získala firma FAKRO. 


OSOBNOST STŘECHAŘSKÉHO OBORU

Toto ocenění za celoživotní činnost v oboru, dlouhodobý přínos a zvyšování prestiže oboru získal pan Jiří Vrňata, zakladatel rodinné firmy Střechy Vrňata & Žáčik a cechmistr Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů ČR. 


ZAJÍMAVOSTI NA VELETRHU

Návštěvníci se mohli blíže seznámit s kreativní prací s keramickou hlínou či poslechnout si jasně zvonivý zvuk „taškofónu“ v keramickém koutku TONDACH. Atraktivní byla expozice v podobě elektromobilu TESLA Model X. Žáci oboru tesař Střední školy řemeslné v Jaroměři předvedli výrobu modelu gotické vazby střechy. Na stánku firmy UMYJEMTO představili systém Graffiti Safewipes, který dokáže odstranit graffiti na 1 m2 do 2 minut. Společnost FAKRO si pro návštěvníky připravila biketrialovou show v podání známého Tomáše Eibla. 


STATISTIKY

Veletrhy Střechy Praha, Solar Praha, Řemeslo Praha, Purpo Praha 

Počet zúčastněných firem: 162 
Počet zahraničních vystavovatelů: 16 
Zastoupené země: 10 (Česká republika, Belgie, Bělorusko, Finsko, Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko) 
Celková obsazená plocha: 6 820 m2
Počet návštěvníků: 21 348