Veletrh Střechy Praha 2016 s rekordním počtem návštěvníků!

/autor: /
18. ročníku největšího středoevropského veletrhu pro stavbu a renovaci střech STŘECHY PRAHA se opět účastnily nejvýznamnější firmy z oboru. Akce se uskutečnila 21. – 23. 1. 2016 v PVA EXPO PRAHA Letňany. Souběžně se konal veletrh pro řemeslo, vybavení a bezpečnost práce řemeslníků ŘEMESLO PRAHA, veletrh úspor energií SOLAR PRAHA a dále veletrhy FOR PASIV a CESTY DŘEVA.

REKORDNÍ POČET NÁVŠTĚVNÍKŮ

Letos soubor veletrhů přivítal rekordní počet návštěvníků, a to 19 705, což znamená nárůst o 10% oproti loňskému ročníku. Na celkové hrubé výstavní ploše 12 600 m2 se návštěvníkům představilo na 150 výrobců a dodavatelů střešních materiálů a oken, nosných konstrukcí, izolací, fasádních systémů, včetně solárních systémů. Dalších 120 vystavovatelů představilo novinky z oblasti úsporného bydlení a světa dřevostaveb. Veletrhy tradičně doprovázel bohatý doprovodný odborný program včetně poradenských center a praktických ukázek. 

SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ ZA ÚČASTI MINISTRŮ A START ROKU ŘEMESEL 2016

Slavnostního zahájení se zúčastnili vystavovatelé, novináři a významní hosté: ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, ministr zemědělství Marian Jurečka, náměstek ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Ivo Krýsa, ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman nebo předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček. Ředitelka veletrhu Střechy Praha Jitka Šefránková poděkovala za celý realizační tým vystavovatelům a všem partnerům za jejich aktivní spolupráci a účast. Na slavnostní zahájení navázala tisková konference Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), která představila projekt ROK ŘEMESEL 2016.
o1.jpg
Ilustrační foto ze zahájení veletrhu (zdroj: Střechy Praha)
Jedná se o největší projekt na podporu řemesel zahrnující spolupráci 23 společenstev z celkem 35 profesí, start nového řemeslného portálu mistriremesel, změny legislativy řemesel a desítky akcí v regionech. Hlavním cílem projektu je zvýšení prestiže řemesel ve společnosti a jeho atraktivity pro mladou generaci. Projekt ROK ŘEMESEL 2016 odstartoval právě v rámci 4. ročníku veletrhu ŘEMESLO PRAHA, který je největším českým setkáním řemeslníků.


SOLAR PRAHA

V rámci již 12. ročníku veletrhu úspor energií Solar Praha, který je zaměřen na efektivní využívání obnovitelných zdrojů, úspěšně proběhl 1. ročník fóra Energetická soběstačnost pro domácnosti. Řešily se zde aktuální otázky střešní fotovoltaiky a akumulace energie.

BOHATÝ DOPROVODNÝ PROGRAM

Pro návštěvníky byl připraven atraktivní program přednášek, konferencí a odborných fór. V několika poradenských centrech poskytovali informace z oblasti střech a úsporného stavění nezávislí odborníci. Zpestřením bylo množství praktických ukázek řemesel. Proběhl již 17. ročník konference Izolace 2016, 2. ročník fóra Dřevěné konstrukce střech, mezinárodní konference Plechové střešní krytiny a další semináře na aktuální témata.

POKRÝVAČSKÉ MUZEUM

Ani letos nechyběla přehlídka historických exponátů na stánku Pokrývačského muzea, tentokrát na téma výroba betonových střešních tašek. Součástí expozice byla tradičně také tematická ukázka ze soukromé sbírky pana Richarda Mlýnka s názvem Tegularium.

VÝSLEDKY SOUTĚŽÍ

Výhercem 15. ročníku soutěže Zlatá taška 2016 o nejlepší exponáty veletrhu se stala firma FAKRO CZECH s.r.o. za soutěžní exponát Okno do plochých střech typu F. Firma zvítězila mezi důstojnou konkurencí dalších třinácti přihlášených exponátů. Porota udělila i dvě čestná uznání, a to firmě PREFA Aluminiumprodukte s.r.o. za produkt PREFA falcovaná střešní a fasádní šablona 44 x 44 a firmě ROTO střešní okna s.r.o. za produkt RotoQT4.

Cenu za nejlepší reklamní počin v soutěži Střechařský inzerát 2015 převzala firma Lindab. Na druhém místě se umístila firma Bramac a na třetím místě společnost Keramet. Cenu za nejpoutavější expozici za rok 2015 získala firma Velux. Novinkou byl 1. ročník soutěže o nejpoutavější PF 2016, kterou vyhrála firma Lindab s.r.o.

OSOBNOST STŘECHAŘSKÉHO OBORU


Toto ocenění za celoživotní činnost v oboru, dlouhodobý přínos a zvyšování prestiže oboru získal pan Richard Mlýnek. Problematikou střech se zabývá přes 40 let, je zručný pokrývač, zastánce poctivé řemeslné práce a propagátor krytí břidlicí. V roce 2011 obdržel ocenění Nositel tradice lidových řemesel za zachování technologie tzv. moravského krytí. Pan Mlýnek také založil sbírku střešních krytin Tegularium, jež v současné době zahrnuje přes 1000 exponátů a je jednou z největších sbírek v Evropě.
o2.png
Richard Mlýnek při předání ocenění a cena za rok 2016 (zdroj: Střechy Praha)
Richard Mlýnek se stal jedním z nejvýznamnějších pilířů této profesní disciplíny a uznávaným odborníkem, jakých není mnoho. Mezi jeho úspěšné realizace se řadí střecha na chrámu sv. Barbory a na Vlašském dvoře v Kutné Hoře, střechy na hradě Bouzov či na zámku ve Velkých Losinách. Dovednost, znalost, praktická realizace tradiční technologie i snaha o její uchování, jsou hlavními znaky jeho práce.