Někde tu teče..

/autor: /

Při zběžné vizuální kontrole jedné terasy a vlhkých map v bytě ve stejné výškové úrovni bych se vsadil, že kdosi podcenil (odflákl) hydroizolaci na terase.Bližší průzkum však začne naznačovat další možnosti příčin zatékání. Jednou z nich je zatečení dešťových srážek do staré popraskané omítky a do parapetů na dožívajících okenních rámech.Další možná příčina zatékání se objevila po troše horolezecké aktivity po anténní objímce z terasy na střechu a po prohlídce střešního pláště nad vlhkým bytem na terase. Staré oxidované asfaltové pásy typu skloubit si svou životní roli již dávno odsloužily a nyní vesele propouští vodu nesčetným množstvím puchýřků a prasklin.
Co se týče napojení na rozpadlé a rezavé plechové prostupy, není třeba komentáře.A oplechování okrajů střechy návětrnou lištou je kapitola sama pro sebe. Na sluníčku zahřátý ocelový plech dostane při dešti značný tepelný šok, takže odskočí od asfaltového pásu a nečeká na jeho zpomalenou tepelnou reakci, čímž vznikne netěsnost.Pak už má deštík (srážková voda) snadnou cestu mezi oplechováním a krytinou, případně uvolněným letováním. Může vesele a bez zábran protékat do omítky nebo přímo zdivem do bytu a nevtíravým plíživým způsobem zavlažovat místní líheň plísní. Za mrazů pak jakoby mimochodem roztrhá zase kousíček omítek.


Pokud jsem se domníval, že moje cesta za cestou nevyžádané a nechtěné vody tady skončila, byl jsem zklamán. Po další anténní cestě tentokrát snadnějším směrem dolů mě napadlo prohlédnout zábradlí terasy a jsem opět na pochybách.
Oplechování vnější strany zábradlí odstává z omítky a je nekompromisně vystaveno dešti a svým osobitým způsobem funguje jako sběrač srážkové vody. Tak, jak to vlastně je? Může tato srážková voda z vnějšku zábradlí podtéci hydroizolaci terasy a vniknout zdivem do bytu? Vyloučeno to není a jsem tam, kde na začátku. Někde tu teče…