Provozní střechy jsou velmi důležitou součástí architektury a měst

/autor: /

Provozní střechy jsou velmi důležité a mnohdy také velmi pěkné. Z hlediska využití prostoru je žádoucí, aby se provozní střechy staly standardem řešení střešních plášťů, a to zejména ve městech.

Městské plochy, které máme k dispozici, by měly být využity odpovědně. Proto je velmi důležité navrhovat a provádět provozní plochy, které umožňují užívání v několika úrovních. Tím brání plošnému zabírání dalších a dalších cenných ploch, kterých je ve městech samozřejmě velký nedostatek.

Osobně mám velmi rád střechy, které jsou používány k různým provozním účelům. Na střechy je možné umístit prakticky jakýkoliv provoz. Na titulním obrázku jsou střechy španělské Sevilly, na nichž se vyskytuje velké množství způsobů využití – od hospod až po bazény. Fantazii se meze nekladou.

Samozřejmě nemůžeme očekávat stejné provozní střechy jako v Seville také v Čechách nebo na Slovensku. Ale v každém případě pokusy o využití střech považuji za mimořádně příjemné.

Pohled na Pražský hrad ze střechy Rudolfina, která je sice pochozí, ale veřejnost tam přístup nemá. Nicméně pohled z této střechy je naprosto fantastický

Jedním z příkladů, jak správně využít střešní pláště, je nové obchodní centrum Nivy v Bratislavě s integrovaným autobusovým nádražím (Zelenástrecha | Nivy).

Procházka po střeše s panem profesorem Jozefem Oláhem

Velmi důležitý je červený atletický koberec, který tvoří běžeckou dráhu kolem celé střechy. Na běhání je to velmi příjemné prostředí. Ne, že bych se při své kondici pustil do běhání, ale je to velmi zajímavá a užitečná idea.

Šikmá vegetační střecha s mostem

Šikmá vegetační střecha s mostem

Šikmá vegetační střecha s mostem, resp. atrium s pochozí plochou

Provozní střechy, viz také Nové knihy – IZOLACE.cz, jsou velmi důležitou součástí nejen současné architektury, ale měly být i součástí filosofie využití střech jednotlivými investory. Tyto plochy jsou totiž naprosto nenahraditelné a snadno využitelné. Nesmíme zapomenout, že se nám mění klimatické podmínky a čas používání provozní střech se s klimatickým změnami prodlužuje.